Ergospirometria, czyli sercowo-płucny test wysiłkowy, jest nieinwazyjnym badaniem wysiłkowym opierającym się na ocenie stężenia gazów – tlenu i dwutlenku węgla – w wydychanym powietrzu. Uzupełnienie standardowego testu wysiłkowego o ocenę gazów wydechowych daje bardziej trafną i powtarzalną możliwość oceny wydolności fizycznej, możliwość oceny etiologii i nasilenia upośledzenia tolerancji wysiłku oraz możliwość oceny skuteczności leczenia.
|
Holter EKG - to nieinwazyjne badanie polegające na ciągłym rejestrowaniu czynności elektrycznej serca podczas codziennej aktywności pacjenta,
|
|
Elektrokardiograficzny test wysiłkowy - jest to badanie, które pozwala ocenić pracę serca podczas wysiłku. U osób z chorobą wieńcową w czasie testu mogą wystąpić objawy niedokrwienia mięśnia sercowego takie jak ból w klatce Podczas badania pacjent chodzi po bieżni ruchomej. Wielkość wysiłku określa się przy pomocy jednostek metabolicznych ( MET ). Wysiłek na bieżni wykonuje się według różnych protokołów obciążenia. Najczęściej wykorzystywanym jest tzw. protokół Bruce'a, w którym co 3 minuty wzrasta prędkość bieżni i jej nachylenie. Elektrokardiograficzny test wysiłkowy wykonuje się :
|
|
Echokardiografia to najpowszechniej stosowana metoda obrazowania u pacjentów |
EVENT HOLTER – to nowoczesne rozwiązanie przeznaczone dla pacjentów wymagających długotrwałego monitorowania kardiologicznego.
W przeciwieństwie do tradycyjnego 24-godzinnego Holtera EKG, badanie event Holter polega na wielokrotnej rejestracji krótkich fragmentów EKG związanych z określonymi objawami. W momencie, gdy nastąpi odczuwalny incydent lub pogorszenie samopoczucia wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, aby zarejestrować EKG.